سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
 

اخبار

تاخیر بالا در عملیات بندری در چین و پیش بینی اختلال در زنجیره تامین جهانی

عملیات بندری چین، زنجیره تامین جهانی، ویروس کرونا، سازمان بنادر و دریانوردی
با محدود شدن فعالیت یکی از بزرگترین بنادر دنیا در چین و افزایش محدودیت ها، پیش بینی می شود زنجیره تامین جهانی بیش از گذشته با اختلال رو به رو شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی به نقل از بلومبرگ، چین پس از مبتلا شدن یک کارمند بندری به کووید 19، سومین بندر شلوغ کانتینری جهان را به حالت نیمه تعطیل درآورد. پیش بینی می شود با نزدیک شدن به فصل خرید آخر سال میلادی، تاخیر در عملیات بندری به زنجیره های تأمین شکننده و تجارت جهانی آسیب قابل توجهی وارد کند.
بر اساس بیانیه بندر، همه خدمات کانتینری ورودی و خروجی در پایانه میشان در بندر نینگبو-ژوشان تا اطلاع ثانوی به دلیل "اختلال در سیستم" متوقف شده است. به گفته دولت این شهر در شرق چین، تست کرونای یک کارمند بندری مثبت اعلام شده است. این ترمینال 25 درصد ترافیک کانتینری این بندر را به خود خود اختصاص می دهد.
نگرانی اصلی از این اختلال در حمل و نقل کالا در یکی از بزرگترین بنادر تجاری دنیا این است که عرضه کالاها بیشتر از گذشته تحت فشار قرار گیرد و قیمت ها افزایش پیدا کند. تعطیلی طولانی در نینگبو می تواند برای اقتصاد جهان بسیار دردناک باشد زیرا حجم تجارت دریایی معمولاً در پایان سال به دلیل تعطیلات کریسمس افزایش می یابد.
علاوه بر بسته شدن این ترمینال، حمل و نقل کانتینر از طریق دیگر پایانه های این بندر نیز با کندی همراه خواهد بود. بر اساس بیانیه شرکت حمل و نقل و تدارکات CMA CGM SA، بندر نینگبو در حال حاضر فقط کشتی های کانتینری که دو روز به زمان ورودشان به بندر مانده است را می پذیرد.
اگر شیوع فعلی کرونا همچنان در حال گسترش باشد و چین محدودیت های بیشتری را در بنادر دیگر از جمله ژنگژو، نانجینگ، پکن، ووهان، یانتای و شانگهای ایجاد کند، نگرانی برای زنجیره تامین جهانی بسیار بیشتر خواهد بود.
اختلال بیشتر در بنادر در زمان حساس کنونی برای حمل و نقل کانتینر و زنجیره تأمین مشکلات زیادی در پی خواهد داشت. طبق گزارش Seatrade Maritime، تاخیر بین چین و اروپا و آمریکای شمالی به طور متوسط در مسیرهای اصلی چین - اروپا به 7.5 تا 8.5 روز افزایش یافته است. در همین حین، بنادر آمریکای شمال شاهد ازدحام مجدد کشتی ها بوده و بیش از 30 کشتی در لنگرگاه ها منتظر پهلوگیری هستند.
۲۶ اَمرداد ۱۴۰۰ ۱۰:۱۴
تعداد بازدید : ۱,۸۷۱